Skok na navigaci | Skok na články

Pavlův zápisník

Tento zápisník vyjadřuje mé soukromé názory. Své názory na mé názory zanechávejte v komentářích. Obvykle na ně však nebude brán zřetel :-)

Novinky

15.9.2004
Kategorie: LinuxPocitaceIT

Jakou vybrat distribuci Linuxu

Dnes pokračuji ve svém malém seriálku o Linuxu, ve kterém jsem již zabýval masovými přechody a pohanil živé distribuce. V následujícím článku budu vyvracet vhodnosti distribucí pro určité skupiny uživatelů.

Podnětem k tomu byl článek na Technetu, přinášející první díl seriálu o Linuxu pro každého - Distribuce. V závěru je totiž přehledná tabulka rozdělení distribucí pro jednotlivé uživatele. Autor je rozdělil následovně:

Na vyzkoušení
Danix
Pro všechny
Mandrake, SUSE, Fedora
Pro zkušenější
Debian, Slackware
Pro profíky
Gentoo

S tímto rozdělením nesouhlasím. Kategorie na vyzkoušení jsou mnou zatracované LiveCDs, kde se dá o vyzkoušení mluvit, ale jsou i lidé, kteří je běžně používají:-)

Nevím, co autora vedlo k tomu, rozdělit distribuce do kategorií Pro všechny, Pro zkušenější a Pro profíky. Myslím, že se mohu, co se týče využívání Linuxu na desktopu (článek je určen pro lidi, kteří chtějí mít Linux na desktopu, o serveru se tu nebavíme!), počítat do kategorie Profík, i přesto, že používám distribuci Fedora Core.

To, že se stále v diskusích objevují jedinci, doporučující svojí distribuci, kterou používají, je běžný jev. Ani já nejsem jiný. Ale vezměme si to na rovinu. Všechny moderní distribuce (do nich počítám ty, co vyšly v roce 2004), co se týče obsaženého softwaru, jsou stejné - mají stejné jádro, stejné GNOME a KDE, stejnou OpenOffice.org a i všechny ostatní programy.

To, v čem se tyto distribuce liší, je přidaná hodnota. Tím myslím to, co do nich jednotliví distributoři přidali. Takže třeba SUSE má YaST a YOU, MandrakeLinux má Drake* a urpmi, Fedora zase system-config-* a yum. Gentoo má emerge... Ale není problém vzít spoustu času, zdrojáky YaSTu (pokud by byly volně k dispozici) a začlenit ho do Fedory.

Gentooisti ;-) se vyžívají v tom, že pouze a jedině jejich distribuce vás Linux naučí nejvíce, protože se celá od základu kompiluje. Jsou sice již předžvýkané binární balíky, ale stejně se to všechno dělá automaticky, je možné zvolit, co v distribuci chci mít a to se zkompiluje. Když si vezmu zdrojové balíky Fedory, mohu udělat přesně to samé. Někde si udělám buildstroj a na něm si vše potřebné zkompiluju.

Debianisti se zase vytahují se svým apt-get. Tato utilitka je natolik kvalitní, že existuje její port pro balíčky RPM (používají RedHat-like distribuce, jako Mandrake nebo SUSE) s názvem apt-rpm.

V poslední době je obrovskou módou SUSE (viz. třeba Johnny). Tato distribuce je velmi kvalitní a dotažená, ale zároveň to je nejkomerčnější distribuce, která existuje. SUSE (teď už spíš Novell) nedává volně dostupně ke stažení zdrojáky distribuce, na jejich ftp serveru je pouze jakási osekaná ftp edice. Zato při koupi bedny dostanete za výbornou cenu nejvíc informací.

Osobně si myslím, ať si používá to, co mu vyhovuje. Pokud mu nevyhovuje ani jedna z těchto, výše zmiňovaných distribucí, nic mu nebrání navštívit DistroWatch, protože z nabízených 334 distribucí si určitě vybere.

Pro opravdové drsňáky, kteří si chtějí udělat distribuci opravdu podle svého gusta (nemíním tím Gentoo, které je předžvýkané a předpřipravené), musím doporučit jedině Linux From Scratch. Jedině tak se naučíte nejvíc, když si vlastní distribuci vlastnoručně vyrobíte.

 
 

Komentáře ke článku

15.9.2004 12:13
Titulek: Myslím, že trochu přeháníš .o)
Autor: anicka
Moje zkušenosti jsou víceméně zajedno s tím, co ve svém článku na Technetu napsal Fipa.

Live distribuce jsou prima. Naposled jsem použila Slax včera večer, když jsem na čerstvě sestaveném stroji chtěla vyzkoušet, jestli jsou dobře připojená USB. V kavárnách s tím opravdu není problém. A konečně, takové Live CD skutečně dělá dojem na nepoučené windowsáře .o)
Kromě toho, Danix mám nainstalovaný na pár desktopech coby Debian, u kterého není nutné mořit se s češtinou. Právě u něj je instalace na disk snad nejsnazší ze všech, které jsem kdy viděla.

Co se týče rozdělení distribucí na "pro začátečníky" a "pro profíky," také nemůžu než souhlasit. Kdysi jsem měla v úmyslu své linuxové poprvé uskutečnit s Debianem, ale brzy jsem pochopila, že na to prostě nemám. (Znala jsem tehdy z celého Linuxu jen dva řádkové příkazy.) Guru poruce žádný nebyl, ale zachránil mě Mandrake. Postupně jsem přecházela od těch přiblblých klikátek k řádce a časem jsem zjistila, že jsem schopná spravovat i Debian nebo Slackware a hlavně číst manuály .o).

Gentoo nadšenci často tvrdí, že Gentoo se dá nainstalovat snadno, a že je vhodné i pro začátečníky. Což o to, dokumentaci mají dokonalou - ale který začátečník je schopný jí rozumět?

Samozřejmě není důvod, aby ses cítil uražen jako profík používající Fedoru .o) Množina profíků je podmnožinou skupiny všichni - mnozí profíci používají Fedoru, ale těžko najdeš začátečníka, který se pustí do instalace Gentoo a uspěje.

Tak co vlastně řešíš? .o)
Odpovědět

15.9.2004 12:29
Titulek: Myslím, že trochu přeháníš .o)
Souhlasím ...

A k tomu dojmu na okolí: Když v kavárně nabootuji Danix, tak jsem středem pozornosti a uřvaní síťoví pařaní jsou na pět minut ticho a uznale pokyvují "Linux". Co víc si přát ;-)
Odpovědět

15.9.2004 15:37
Titulek: Chci vyzkoušet Fedoru
Autor: Lumpy
Zdravím,
již delší dobu přemýšlím o vyzkoušení Fedory. Zaujala mě hlavně její aktuálnost a free princip. Jak je na tom s počeštěním - české verze GNOME, OO... - jsou zahrnuty v distribuci, resp. dají se nějak jednoduše sehnat?

Předem dík za odpověď.
Odpovědět

15.9.2004 16:33
Titulek: Chci vyzkoušet Fedoru
Při instalaci se vybírá jazyk, tím se nastaví prostředí systému na požadovaný jazyk. Aplikace s tím umějí pracovat, takže se spustí v nastaveném jazyce - pokud ho nepodporují, jedou ve svém "nativním" jazyku (obvykle v angličtine :-)

OpenOffice.org mám nejposlednější verzi z vývojové větve Fedory (http://ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/linux/core/development/i386/Fedora/RPMS/ a česky na mě mluví. GNOME sice nepoužívám, ale předpokládám, že se bude chvat stejně jako KDE, takže by česky být mělo. Ostatní běžné aplikace by česky mluvit měly, ale u Mozilla programů je potřeba ruční počeštění.

Sehnat by to neměl být problém :-)
Odpovědět

15.9.2004 18:36
Titulek: Chci vyzkoušet Fedoru
Autor: Lumpy
Děkuju. Asi počkám na finální verzi aktuální vývojové větve - tzn. na říjen.

Mě právě nebylo jasné, zda je na výběr z více jazyků než jen angličtina, francouzština a dalších hlavních...
Odpovědět

16.9.2004 09:40
Titulek: Chci vyzkoušet Fedoru
Autor: MarrLiss
WWW:
Gnome v FC 2 mluvi kompletne cesky ... a rekl bych, ze Fedora je spis zamerena na gnome, nez na KDE. Je to IMHO poznat uz i na poctu balicku v zakladni instalaci
Odpovědět

16.9.2004 12:49
Titulek: Chci vyzkoušet Fedoru
Je to tak, protože RedHat vývojáře GNOME sponzoruje (pracují na GNOME jako zaměstnanci RedHatu).

Ale KDE také není žádný problém :-)
Odpovědět

16.9.2004 19:55
Titulek: Chci vyzkoušet Fedoru
Autor: Lumpy
Já preferuji právě gnome a nejvíce asi flux-box nebo ice-wm. Je to tam také?
Odpovědět

16.9.2004 20:58
Titulek: Chci vyzkoušet Fedoru
Joo, tak to nevím, ale určitě to půjde doinstalovat přes apt nebo yum. Já si vystačím s KDE a kwin ;-)
Odpovědět

03.10.2004 20:29
Titulek: Chci vyzkoušet Fedoru
Autor: ThayA
WWW:
To je strasny, co nam to do toho linuxu leze za lamy..

PS: Fedora a vsechny rpm distra (Mandrake bleeeee) => megasracky.. se neda ani nazyvat linuxem...

Jeste k tomu mandraku: prej lepsi pro prechod z win -> nejvetsi blbost. Nauci se akorat mandrake se svejma vlasnima zakonitostma, lezenim do konfiguraku a stupidnim balickovacim systemem a pak se za dlouho muze teprv "ucit" linux (tzn: vsechny ostatni normalni distra).

Casem mozna pochopite... taky zacal pred rokem na mandraku a vsichni se mi smali, rikali ,ze je to spatny a ja jenom tise koukal a nechapal... Rikal jsem si: "Vzdyt jsou vsechny ty distribuce stejny, vsechny maji KDE,GNOME,XMMS a tucnaka na plose..."
Odpovědět

08.10.2004 21:20
Titulek:
Autor:
WWW:
jakej linux by se nejlip hodil na nootbook P133mhz ??
Odpovědět

09.10.2004 11:12
Titulek:
Tak to těžko říct - asi nějaká miniaturní a starší distribuce. Zkus DistroWatch.
Odpovědět


@

  • O Pavlovi
  • MTB Maratony
  • Výběr článků
  • APC-AA
  • RSS 2.0 Feed
  • RSS 2.0 Feed
  • RSS 0.91 Feed
  • GeoUrl


  • Google
  • Refreshing...

Používám

  • KDE Desktop
  • KDE USER
  • amaroK
  • digiKam
  • k3b
  • KILE
  • KATE
  • Quanta
Pavlův zápisník

Výběr článků

Nenalezena žádná zpráva

Poslední diskuse

Sousedé

Bedlivě sleduji

Čtu

Poslouchám

@ Cetoraz.info


Powered by
APC Action Apps
via econnect

Skok nahoru
 
Webmaster, vlastník a autor pavel@cetoraz.info, © 2002-2007
Hostováno na serveru chl.cz
Layout vychází z Pixyho návrhu třísloupcového layoutu- ,[CNW:Counter][TOPlist]Toplist
iAudit